Kovářov a okolí

Obec Kovářov

Nacházíte se v malebné vesnici, kterou prochází významná Cyklotrasa Lipenská magistrála. Návštěvníci zde ocení klid a panenskou přírodu. Zajít si zde můžete na dobré jídlo do restaurace Kovářov nebo restaurace Axiom. Kovářov je část Městyse Frymburk, kde najdete veškerou občanskou vybavenost.

kovařovský poloostrov a pohled na hrdoňov

letecky pohled na hrdoňovskou zátoku

Pláž Hruštice a Obec Hrdoňov

Hrdoňov je zaniklá ves v důsledku výstavby Vodní nádrže Lipno. Po napuštění lipenské přehrady vznikla na březích přehradního jezera rekreační oblast s pěknou písečnou pláží Hruštice. Tato pláž je vhodná pro vodní sporty, rybolov a odpočinek. Od areálu Dvě Zátoky je vzdálená jen 500 m.

Frymburk

Městys Frymburk leží na levém břehu vodní nádrže Lipno. Je to malebné městečko, které nabízí svým návštěvníkům vyžití v letní i zimní sezoně. Cyklostezka, skipark, letní zábavní Park Médi Kubíka, wellness, aquapark, tenisové kurty, pláž, gastronomie a procházka po historickém náměstí nebo na kopec Martu s krásnými výhledy do okolí Lipna. Bezprostřední blízkost nádrže Lipno je využívaná hlavně na vodní sporty, při rybaření či okružní plavby parníkem. V zimě je udržována na zamrzlé hladině nádrže bruslařská dráha dlouhá 11km do Lipna nad Vltavou. Ve Frymburku najdete i dva supermarkety na náměstí a jednu večerku na parkovišti u hlavní silnice.

frymburský poloostrov s kostelem a převozem

letecký pohled na prední výton a lipenské jezero

Přední Výtoň

Obec Přední Výtoň se nachází na pravém břehu vodní nádrže Lipno, asi 6 km od obce Lipno nad Vltavou. Přední Výtoň je ideálním nástupním místem na cyklistickou stezku, která vede kolem Lipenského jezera nebo na turistický výšlap na Svatý Tomáš, kde se nachází Vítkův Hrádek.

Vítkův hrádek (též Vítkův kámen)

Nejvýše položená zřícenina v Česku (1036m.n.m.). Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Hrad byl postaven v gotickém stylu v polovině 13. století Vítkem z Krumlova jako správní a obranné středisko nově osídlené oblasti. Pro svoji zdaleka viditelnou polohu na nezalesněném hraničním hřebeni a bohatou historii se stal Vítkův Hrádek romantickým inspiračním zdrojem malířů a spisovatelů jako Adalbert Stifter nebo básník Adolf Hejduk. Z ochozů hradu můžete vidět úchvatné výhledy na lipenskou vodní nádrž a za dobrého počasí lze zhlédnout panorama rakouských Alp s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu i velkolepý výhled do vltavského údolí a českého vnitrozemí.
Otevírací doba od 1. června do 15. října od 10:00 – 17:00 hodin. V ostatní dny pouze v sobotu, neděli či svátky od 10.00 do 18.00 hodin.

pohled na zříceninu Vítkův Hrádek a Kovářovský poloostrov

černá v pošumavi pohled od hůrky

Černá v Pošumaví

Obec Černá v Pošumaví se rozkládá na obou březích Vltavy. Je to oblíbená rekreační, která nabízí spoustu zábavy pro vodní sportovce, cyklisty, rodiny s dětmi a rybáře, ale také nádherné vyhlídky na Lipenské jezero a Smrčinu (1 338 m), zrcadlící se na jeho hladině. Dominantou obce je barokní, novorománsky upravený kostel Neposkvrněného početí Panny Marie z konce 18. století. A zvláštnost? Ačkoli Černá leží na území chráněné krajinné oblasti Šumava a k hranicím národního parku je to opravdu blízko, oficiální název ji přesto umisťuje do Pošumaví. Pokud chcete vyrazit za zábavou a kulturou, tak je Černá v Pošumaví ta pravá volba. V jejím centru je letní kino a vyhledávaná karibská pláž Windy Point.

Windy Point v Černé v Pošumaví

Plážové zábavní a kulturní centrum plné písku, sluníčka, školy na windsurfing, beach volejbalového hřiště, dětského zábavního hřiště, ale hlavně pohody od rána až do noci. WindyPoint nabízí jedinečnou atmosféru karibské pláže v ČR s cocktail barem a bohatým kulturním programem o letních prázdninách.

pohled na windy point plaz v černé v pošumaví